Turkce Ust Menu

Breadcrumbs

Dua, Allahü teâlâdan istemek demektir

Müslümanın, caiz olan şeylerin sebeplerini bilip, dua için, bu sebepleri yapması lazımdır.
 
Sual: Allahü teâlâdan bir şey istemek için, mutlaka dil ile dua etmek mi lazımdır?
 
Cevap: Dua, Allahü teâlâdan bir şey istemek demektir. Dua, lafzi ve fiilî olmak üzere iki türlü olur:
1-Lafzi, ağız, söz ile yapılan duadır. Allahü teâlâdan lafız, söz ile istemektir. Bu duanın kabul olması için şartlar vardır. Bu şartlar, dua edenin Müslüman olması, ihlas sahibi olması, namazlarına devam etmesi, fasık olmaması, yani haram işlememesi, üzerinde kul hakkı bulunmaması gibi şeylerdir. Bu şartlar bulunmayanların duaları kabul olmuyor, sıkıntı içinde yaşıyorlar.
2-Fiilî yani sebeplere yapışılarak yapılan duadır. İstenilen şeyin sebebine yapışmaktır. Allahü teâlâ, her şeyi, bir sebeple yaratmaktadır. Allahü teâlâdan bir şey isteyenin, bu şeyin yaratılmasına sebep olan şeyi yapması lazımdır. Bir yeri ağrıyanın, ağrı kesici bir ilaç kullanması lazımdır. Bu ilacı kullanması, fiilî dua etmek olur. Fiilî duanın kabul olması için, sebebin tesirinin kati olması, iyi bilinmesi lazımdır. Lafzi dua ile fiilî dua birbirine uygun değilse, fiilî dua kabul olur. Müslümanın, caiz olan şeylerin sebeplerini bilip, dua için, bu sebepleri yapması lazımdır. Bu sebepler yapılınca, Allahü teâlâ, istenilen şeyi yaratır. Çünkü sebepleri yapılan şeyi yaratması, âdetidir. Aç olanın bir şey yemesi, fiilî sebebe yapışmak, fiilî dua etmek olur. (Dua ediniz, kabul ederim) buyurulması, fiilî dua etmeyi emretmektedir.
 
***
 
Sual: Hasta olan bir kimsenin, ilaç kullanması ve dua etmesi ile ömrü değişir mi?
 
Cevap: İlaç almak, âyet-i kerime ve dua okumak, bunları yanında taşımak, insanın ömrünü uzatmaz, ölüme mani olmaz, eceli geciktirmez. Ömrü olanın dertlerini, ağrılarını giderip, sıhhatli, rahat ve neşeli yaşamasına sebep olurlar. Kalp nakli ve beyin, böbrek, ciğer gibi ameliyatlar, aşılar, serumlar, ölüme mani olmaz. Ömrü olanlara faydalı olur. Eceli gelen çok kimsenin ameliyat esnasında öldüklerini bilmeyen yoktur.
 
***
 
Sual: Abdest alırken, abdest uzuvlarını sıra ile yıkamak şart mıdır?
 
Cevap: Abdest alırken sırayı gözetmeye tertip denir ki Hanefi mezhebinde sünnettir. Tertip, sıra ile iki eli, ağzı, burnu, yüzü, kolları, başı, kulakları, enseyi ve ayakları yıkamak ve mesh etmektir. Tertip Şafii mezhebinde farzdır.
 
 

İSTATİSTİKLER

Bugün:950
Dün:1,061
Bu Ay:20,398
Toplam:13,866,364
Online Ziyaretçiler:2
Mail Grubumuzun
Üye Sayısı:
125842